Sık Sorulanlar

admin tarafından 20 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır.
13 Yorum

Ameliyattan önce yapmam gereken şeyler nelerdir?

Öncelikle hazırlamış olduğumuz Ameliyat Hazırlık Formu’nu detaylı olarak doldurmalısınız. Bu formdan edinilecek bilgilere göre istenebilecek kardiyoloji, göğüs hastalıkları gibi konsültasyonlar ve ekokardiyografi gibi ek tetkikler olabilir. Daha önce yapılmamışsa detaylı kan analizlerinizin yapılması, hormonal bozukluklar açısından endokrinolojik muayeneden geçmeniz, ameliyat sonrası duruma daha iyi uyum için beslenme uzmanı ve psikoterapistimizle görüşmeniz önerilmektedir. Ayrıca, safra kesesi taşı açısından preoperatif tüm karın ultrasonunuzun, mide fıtığı açısından da gastroskopinizin yapılması gerekmektedir.

Ameliyat öncesinde mümkün olduğu kadar kilo vermeye çalışmanız karaciğer hacmini küçülterek ameliyatı teknik olarak kolaylaştıracak, ameliyat sonrası başarınızı da arttıracaktır. Kullanıyorsanız aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçları en az 10 gün önceden kesmelisiniz.

Mide katlama ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüm diğer laparoskopik ameliyatlardaki riskler burada da geçerlidir. Kanama, enfeksiyon, organ yaralanması, akciğer problemleri gibi bu riskler ameliyattan bağımsızdır. Ameliyata ilişkin riskler ise tüm diğer metodlardan daha düşüktür.

Mide katlama ile ne kadar kilo kaybı bekleyebilirim?

İlk 1 yılda fazla kilonun % 40 ile 70′i kaybedilmektedir. Yani 100 kilo fazlanız varsa bunun 40- 70 kilosunu ilk 1 yılda vermeniz amaçlanır.

Kilo verme dışında ne gibi faydalar bekleyebilirim?

Uzun vadeli çalışmalar olmamakla birlikte, hastaların % 75′inde kolesterol düzeyleri, diabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi yandaş hastalıklarda düzelme sağlanmaktadır.

Ameliyattan sonra ne gibi şikayetlerim olacak?

Ameliyattan sonraki ilk 24 saatte en sık görülen şikayetler bulantı, kusma, aşırı tükrük salgısı, göğüs ağrısı ve yanmadır. Hastaların ortalama % 20′sinde bunlar bir kaç gün sürebilmektedir.

Hastanede ne kadar kalmam gerekiyor?

Normalde ameliyattan sonraki günün sabahında taburcu olmanızda cerrahi yönden hiçbir sakınca yoktur. Ancak oral yoldan yeterli sıvı alımı sağlanana kadar damar yolu ile serum desteği gerekebilmektedir. Bu nedenle, yeterli sıvı alamayan hastaların 3 güne kadar hospitalize edilmesi mümkündür.

Ne kadar sık kontrol gerekiyor?

İlk yıl için ayda bir kontrol yeterlidir ama zorunlu değildir.  Herhangi bir yakınma olduğunda süre değişebilir veya telefon, mail aracılığı ile çözüm önerileri sunulabilir.

Ameliyat ücreti dışında sonradan eklenecek gizli maliyetler olacak mı?

Herhangi bir ayarlama vs. gerekmediği için, kontrollerde yapılabilecek kan tahlilleri, yakınmalara bağlı olarak istenebilecek endoskopi ve baryumlu grafiler dışında herhangi bir ekstra ödemeniz olmayacaktır. Ameliyatın erken döneminde oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle veya uzun vadede yetersiz kilo alımı veya tekrar kilo alma ile sonlanması durumunda gerekebilecek ikinci müdahaleler bunun dışındadır.

Özel sigortam bu ameliyatı karşılar mı?

Türkiye’de hiçbir özel sağlık sigortası hiçbir obezite ameliyatını “henüz”

 karşılamamaktadır.

Ameliyat için nasıl planlama yapabilirim?

Karar verdiğiniz tarihi en az 15 gün önceden bildirmek kaydı ile ameliyat tarihi alabilirsiniz.

Ameliyat hangi hastanelerde yapılıyor?

Tüm obezite ameliyatlarımız gibi, mide katlama ameliyatlarını da A grubu, üst düzey teknolojik donanıma sahip hastanelerde gerçekleştiriyoruz. Bu şartları karşılamak kaydı ile sizin tercih ettiğiniz hastanede de ameliyat planlanabilir. Bu durumda maliyetlerde küçük değişiklikler olabilir.

FacebookEmailFriendFeedDeliciousLinkedInMessengerShare
 1. yusuf diyor ki:

  benim asırı kilo proplemim var bu mide katlanması operasyonuna girmem için hipertriodim var ılık nödullerim var bu hastalıklarım var operasyona manisi varmı ? boy 152 klo 85 bu boyutlardayım birde bu operasyon bana maddi olarak ne kadar maal olur bu sorularımın cevaplarını en ivedi sekilde alırsam çok sevinirm şimdiden tessekurler

  • admin diyor ki:

   Yusuf bey, yanıtınız mailinize gönderilmiştir. Özet olarak, bahsettiğiniz tiroid rahatsızlığı ameliyatınıza engel değildir. Kilo probleminizin cerrahi sınırına girmesi için bir takım yandaş hastalıkların varlığı aranır. Saygılarımızla..

 2. umut celal yılmazer diyor ki:

  bu mide ameliyatlarının fiyatlarını bana da atarmısınız internette tek bulamadığımız şey fiyatlar ayrıca obezite ssk tarafından hastalık statüsüne girdi ssk bir miktar karşılıyor olması ggerekmezmi

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   SGK BMI değeri 40′ın üzerinde olmak ve endokrinoloji uzmanı da olan bir heyet raporu almak kaydı ile, özel hastanelere mide bandı için 2650 TL, tüp mide ameliyatı için 3250 TL, gastrik bypass içinse 4000 TL civarında bir ödeme yapmaktadır. Sadece mide bandının fiyatı 2000-2500 TL, sleeve ve gastrik bypassta kullanılan sadece staplerlerin maliyeti ise yaklaşık 4000-5000 TL’dir. O nedenle, özel hastanede çalışan bizler, ne yazık ki SGK’dan yararlandıramıyoruz. Ancak bazı devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz veya düşük farklarla bu amleiyatların yapıldığını biliyoruz. Saygılarımla..

 3. btb diyor ki:

  mrb 21.10.2011de safra taşım dolayısıyla laparoskopi yöntemiyle safra kesesi ameliyatı oldum.ACABA bu benim bu ameliyatı olmamı etkiler mi?Boyum 155 kilomsa 74 obez sınıfındayım yaşım 26 bir çocuk annesiyim ve polikistik overim var.safra kesesi sıkıntım karaciğerimde büyümeyi yağlanmaya çevirdiği için acil bir ameliyata alındım.Bazı devlet ve üniversite hastaneleri bu ameliyatı ücretsiz yada düşük maliyetle yapmakta diye bir yazınızı gördüm ben antalyada ikamet etmekteyim bu merkezler hakkında bana bilgi verir yada yönlendirirseniz çok sevinirim .iyi çalışmalar.Saygılarımla

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   Vücut kitle indeksiniz 30,8. Obezite cerrahisi sınırının çok altındasınız. Size Antalya’da üniversite hastanesinden beslenme uzmanı arkadaşım Sn. Nilhan Doğrul ile görüşmenizi öneririm. Cerrahi bir müdahale için kesinlikle çok erken. Saygılarımla..

 4. mürvet çakina diyor ki:

  doktor bey ben 115 kg da 165 cm boyunda ve 35 yaşındayım 11 yıldır şişmanım polikistik over hastasıyım insülin direncim var 3 yıl tedavi grdüm fakat kilo veremediğim için başarılı olmadı polikistik tedavisinin öncesinde de diyet akapunktur ve doktor kontrolünde ilaç kullandım bunlardada başarı sağlayamadım mide katlama ameliyatı olmak istiyorum fakat maliyetin düşük olmasına karşın yüksek ücret istenldiğini okudum gazetelerden sgk lıyım ameliyatı karşılıyor mu karşılamıyorsa nerede uygun olarak bu ameliyatı yaptırabilirim şimdiden teşekkürler

 5. nurten diyor ki:

  slm by paas ameliyatı olmak istiyorum kilom 92 byum 159 kilo veremiyorum rejimle bu kuloda kala biliyorum yoksa hemen alıtyyorum endoksin dotoruna gitim bana tahliler yaptılar ama bulamadılar neden kulo alıyorum neree nasıl urfada ve ist avcılarda neredede yapa bilirim bu ameliyatı en ucuz şekilde tşk hemde şeker aayıyım

 6. mürvet çakina diyor ki:

  merhaba sorumun neden karşılık bulmadığını merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim

 7. Murat Üstün diyor ki:

  Mürvet hanım merhaba, mail adresinize yanıt gönderilmişti, ama sanırım bir sorun oluştu. Obezite cerrahisi sizin için uygun ve gerekli görünüyor. Mide katlama yöntemi şu anda sadece özel hastanelerde uygulanmakta olduğu için maliyet de ona göre çıkmaktadır. Devlet tarafından karşılanmamaktadır. Saygılarımla..

 8. seva diyor ki:

  merhaba ben azerbaycandanim ve bu ameliyat olmak istiyorum ama ayda bir kontrole gelmek benim icin imansiz.. bu cok zorunlu diyilse de sonradan bir problem` olusurmu?

  • admin diyor ki:

   Sayın Veli Qocayev,

   Azerbaycanlı hastaların bizde apayrı bir yeri var:) Orada çok sayıda hastamız var. Obezite cerrahisinin tüm metodlarını laparoskopik, yani kapalı ameliyat yöntemi ile uyguluyoruz. Hangi ameliyatın hangi hastaya uygun olduğunu ise bazı değerlendirmelerle belirliyoruz. Ancak, öncelikle mide katlamanın henüz deneysel aşamada bir ameliyat olduğun, tüp mide ameliyatını daha fazla önerebileceğimizi söyleyebilirim. O nedenle daha sağlıklı ilerlemek için öncelikle BU LİNKTEKİ FORMU detaylı olarak doldurup göndermenizi rica edeceğim. Formunuzun değerlendirilmesini takiben koordinatörümüz Demet hanım size her konuda yardımcı olacaktır.

Bu Konu Hakkında Yorum Yazmak İster misiniz?


5 × dokuz =

www.midekatlama.com / Telif Hakları Saklıdır 2010 ©