Sık Sorulanlar

admin tarafından 20 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır.
13 Yorum

Ameliyattan önce yapmam gereken şeyler nelerdir?

Öncelikle hazırlamış olduğumuz Ameliyat Hazırlık Formu’nu detaylı olarak doldurmalısınız. Bu formdan edinilecek bilgilere göre istenebilecek kardiyoloji, göğüs hastalıkları gibi konsültasyonlar ve ekokardiyografi gibi ek tetkikler olabilir. Daha önce yapılmamışsa detaylı kan analizlerinizin yapılması, hormonal bozukluklar açısından endokrinolojik muayeneden geçmeniz, ameliyat sonrası duruma daha iyi uyum için beslenme uzmanı ve psikoterapistimizle görüşmeniz önerilmektedir. Ayrıca, safra kesesi taşı açısından preoperatif tüm karın ultrasonunuzun, mide fıtığı açısından da gastroskopinizin yapılması gerekmektedir.

Ameliyat öncesinde mümkün olduğu kadar kilo vermeye çalışmanız karaciğer hacmini küçülterek ameliyatı teknik olarak kolaylaştıracak, ameliyat sonrası başarınızı da arttıracaktır. Kullanıyorsanız aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçları en az 10 gün önceden kesmelisiniz.

Mide katlama ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüm diğer laparoskopik ameliyatlardaki riskler burada da geçerlidir. Kanama, enfeksiyon, organ yaralanması, akciğer problemleri gibi bu riskler ameliyattan bağımsızdır. Ameliyata ilişkin riskler ise tüm diğer metodlardan daha düşüktür.

Mide katlama ile ne kadar kilo kaybı bekleyebilirim?

İlk 1 yılda fazla kilonun % 40 ile 70’i kaybedilmektedir. Yani 100 kilo fazlanız varsa bunun 40- 70 kilosunu ilk 1 yılda vermeniz amaçlanır.

Kilo verme dışında ne gibi faydalar bekleyebilirim?

Uzun vadeli çalışmalar olmamakla birlikte, hastaların % 75’inde kolesterol düzeyleri, diabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi yandaş hastalıklarda düzelme sağlanmaktadır.

Ameliyattan sonra ne gibi şikayetlerim olacak?

Ameliyattan sonraki ilk 24 saatte en sık görülen şikayetler bulantı, kusma, aşırı tükrük salgısı, göğüs ağrısı ve yanmadır. Hastaların ortalama % 20’sinde bunlar bir kaç gün sürebilmektedir.

Hastanede ne kadar kalmam gerekiyor?

Normalde ameliyattan sonraki günün sabahında taburcu olmanızda cerrahi yönden hiçbir sakınca yoktur. Ancak oral yoldan yeterli sıvı alımı sağlanana kadar damar yolu ile serum desteği gerekebilmektedir. Bu nedenle, yeterli sıvı alamayan hastaların 3 güne kadar hospitalize edilmesi mümkündür.

Ne kadar sık kontrol gerekiyor?

İlk yıl için ayda bir kontrol yeterlidir ama zorunlu değildir.  Herhangi bir yakınma olduğunda süre değişebilir veya telefon, mail aracılığı ile çözüm önerileri sunulabilir.

Ameliyat ücreti dışında sonradan eklenecek gizli maliyetler olacak mı?

Herhangi bir ayarlama vs. gerekmediği için, kontrollerde yapılabilecek kan tahlilleri, yakınmalara bağlı olarak istenebilecek endoskopi ve baryumlu grafiler dışında herhangi bir ekstra ödemeniz olmayacaktır. Ameliyatın erken döneminde oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle veya uzun vadede yetersiz kilo alımı veya tekrar kilo alma ile sonlanması durumunda gerekebilecek ikinci müdahaleler bunun dışındadır.

Özel sigortam bu ameliyatı karşılar mı?

Türkiye’de hiçbir özel sağlık sigortası hiçbir obezite ameliyatını “henüz”

 karşılamamaktadır.

Ameliyat için nasıl planlama yapabilirim?

Karar verdiğiniz tarihi en az 15 gün önceden bildirmek kaydı ile ameliyat tarihi alabilirsiniz.

Ameliyat hangi hastanelerde yapılıyor?

Tüm obezite ameliyatlarımız gibi, mide katlama ameliyatlarını da A grubu, üst düzey teknolojik donanıma sahip hastanelerde gerçekleştiriyoruz. Bu şartları karşılamak kaydı ile sizin tercih ettiğiniz hastanede de ameliyat planlanabilir. Bu durumda maliyetlerde küçük değişiklikler olabilir.

Share

Bu Konu Hakkında Yorum Yazmak İster misiniz?

www.midekatlama.com / Telif Hakları Saklıdır 2010 ©