Mide Katlama Ameliyatı BMI Sınırları Nedir?

admin tarafından 20 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır.
Yorum Yok

Hastalarımız tarafından en çok sorulan sorulardan biri, bu yeni yöntemin kaç kilo fazlası olan hastalar için uygun olduğudur. İdeal olarak gastrik plikasyon ameliyatı 30-50 arası BMI değerleri için uygundur. Elbette sadece BMI değeri yeterli olmayıp, hastanın çok detaylı değerlendirilmesinden sonra bu yöntemden fayda görüp görmeyeceği belirlenmektedir. Esas olarak, sıvı ve yüksek kalorili gıdalar tüketen, diabeti olan, tatlı bağımlısı hastalarda, diğer kısıtlayıcı metodlar gibi plikasyonu da önermiyoruz.

BMI (Body Mass Index, ya da BKI, VKI-Vücut Kitle İndeksi) Nedir?

Yetişkinlerde ağırlık-boy ilişkisine göre şişmanlığı en iyi gösteren ve en kolay hesaplanan indekstir. Bu indeks yetişkinler için boy ile en az, vücut yağı ile en yüksek korelasyona sahiptir. Ağırlığın, boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile bulunur (BKİ= Ağırlık (kg)/ Boy2 (m)). BKİ nin yüksek olması mortalite ile ilişkilidir.

BKI 25′ in üzerine çıktığında mortalite riski dereceli olarak artmaktadır. Özellikle kalp damar hastalıkları, diyabet ve safra kesesi hastalıkları bu yönden önem taşır. Beden kitle indeksi ile kan kolesterol düzeyi arasında pozitif bir ilişki mevcuttur.

BKİ > 35 olanlarda BKİ= 20-25 olanlara oranla diyabetin görülme sıklığı 5 kat daha fazladır. Menapoz sonrası kadınlarda BKİ arttıkça meme kanserine yakalanma riski de artmaktadır. BKİ <20 olanlarda sindirim sistemi ve akciğer hastalıkları nedeniyle yaşam süresi daha kısadır. Bu nedenle orta düzeyde mortalite riskine sahiptirler. BKİ < 16 olanlarda mortalite 3 kat artmakta, BKİ < 16 olan annelerin bebeklerinin % 50 den daha fazlasının doğum ağırlığı 2.5 kg nin altında olmaktadır.

Diyetsel faktörler, sigara kullanma alışkanlığı ve fiziksel aktivite düzeyleri, BKİ ile mortalite riski arasındaki ilişkiyi karmaşık hale getirebilir. Sigara içenler, içmeyenlerden daha zayıf olma eğilimi (BKİ düşük) göstermekte, sigaranın bırakılması ile ağırlıkta artma görülmektedir.

19-35 yaş arasında BKİ= 20-24.9 arası ideal indeks aralığı, 25 – 29.9 arası overweight (toplu – ağırlığı istenenden fazla), 30 üzeri şişman, 40 üzeri ise aşırı şişman olarak kabul edilmiştir. 25-34 yaş arası bireyler için BKİ=20-25 ideal indeks aralığını ve en düşük hastalık riskini gösterir. İdeal indeks aralığı 55-64 yaşta 22-27 olarak kabul edilebilir. BKİ=25-30 arası olanlar haftada en fazla 0.5-1 kg verecek şekilde zayıflatılmalıdır. BKİ >30 olan kişilerde tıbbi gözlem altında çok düşük kalorili diyetler de uygulanabilir. Yetişkinlerde kronik enerji yetersizliğinin sınıflandırılmasında da BKİ den yararlanılmaktadır.

Share
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Benzer Yazılar

    Bu Konu Hakkında Yorum Yazmak İster misiniz?

    www.midekatlama.com / Telif Hakları Saklıdır 2010 ©